Jednym spośród trudnych przeszkód w większości polskich miast jest komunikacja. Polskie miasta nie są przygotowane do tak ogromnego natężenia korków, jaki powstał poprzez zwiększenie się ilości samochodów na krajowych ulicach. Dlatego jedną z najważniejszych kierunków rozwoju jakie musi rozpocząć prawie każde województwo jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i komunikacja miejska to priorytet, jaki da przestrzeń na to by polepszyć zadowolenie mieszkańców jak również poprawi integralność infrastruktury Krakowa.

Na tle pozostałych miast, inwestycje drogowe jakie realizuje Kraków mocno się wyróżniają. Krakowianie w głosowaniu wypowiedzieli się za metrem, jednak zanim ono powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową i rozwój dróg trzeba zainwestować dużo środków . Z bardziej istotnych decyzji finansowych warto podkreślić:
całkowicie napędzaną elektrycznie nitkę autobusów – jedyną w Polsce,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowoczesnych dróg dojazdowych między już istniejącymi drogami i remonty istniejących tras tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy remontów nie lubią – problemy w poruszaniu się i dotarciu do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Trzeba jednak mieć jasność tego, że bez remontów infrastruktura nie może się poprawić i by mieszkało się wygodniej, wymagać trzeba wytrwałości. Kraków centrum konferencyjne
Przekazywanie środków w komunikacje to nie jedynie kolejne linie komunikacji, ale również lepszej jakości nawierzchnia dróg, która będzie lepsza i wytrzymała. (jednym z takich wzorów jest odporna na ścieranie nawierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Oczywiście, miasto potrzebuje dodatkowo wielu remontów i inwestycji, aby jeździło się po nim wygodnie. Zarówno samochodem, ale też tramwajami. Ale widać wyraźnie, że całość jest na najlepszej trasie do tego, by mieszkańcom żyło się tu naprawdę miło i z zadowoleniem.